Zaciągnięcie kredytu na zakup upragnionego domu lub mieszkania wiąże się z zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W tym czasie może się dużo zmienić. Warto wiedzieć, co to jest cesja? Kto może skorzystać z tego rozwiązania? W jakich sytuacjach możliwe jest przepisanie kredytu hipotecznego?
Cesja kredytu hipotecznego
Określa się nią umowę cywilno-prawną dotyczącą przeniesienia praw do wierzytelności z jednej osoby na drugą (lub określony podmiot). W przypadku posiadania zobowiązania wobec banku, zaciągniętego na zakup nieruchomości, oznacza przepisanie kredytu hipotecznego. Obowiązek spłaty kolejnych rat przechodzi wtedy na inną osobę.
Kiedy stosuje się cesję? Najczęściej, gdy dochodzi do rozstania współkredytobiorców. Jeśli para, która wzięła razem kredyt mieszkaniowy, decyduje się na rozwód, może sprzedać wspólną nieruchomość i uregulować dług wobec banku. Innym rozwiązaniem jest umówienie się na to, że jedna z osób ją przejmie i nadal będzie kredytobiorcą. Bank rzadko dopuszcza cesję kredytu hipotecznego, gdy w grę wchodzi osoba trzecia, która wcześniej nie była uwzględniona w umowie. Należy jednak wskazać, że są one otwarte na dodanie lub zmianę współkredytobiorcy – np. z rodzica na obecnego partnera.
Należy pamiętać, że zmiany w życiu prywatnym nie wpływają na ustalenia z kredytodawcą – dług musi być systematycznie spłacany. Jeśli Twoje drogi z współkredytobiorcą się rozejdą, musisz podjąć odpowiednie kroki, aby uporządkować kwestie mieszkaniowe i finansowe.
Warto dodać, że możliwa jest także cesja kredytu hipotecznego na inną nieruchomość. Jest to rozwiązanie, które w praktyce stosuję się, gdy zamierza się zmienić dotychczasowe lokum na większe lub przeprowadzić się do innej miejscowości.
Przepisanie kredytu hipotecznego – etapy
Od czego zacząć starania o przepisanie kredytu hipotecznego na inną osobę? Przede wszystkim:
Jeśli cesja ma dotyczyć nieruchomości, to należy zacząć od sprawdzenia, czy jest ona możliwa w danym banku. Może on bowiem odmówić przeniesienia kredytu nie tylko ze względu na brak odpowiedniej zdolności kredytowej. Innym aspektem jest niespełnienie innych wymogów, np. związanych z wartością nieruchomości, na którą chce się dokonać cesji hipoteki – powinna być ona wyższa niż pierwszej.
Pytania w sprawie kredytów i ubezpieczeń kieruj do naszych ekspertów:
GENTLEMAN'S FINANCE
os. Bolesława Śmiałego 11 - Poznań
tel. 532 359 270
Obserwuj nas na Facebooku - GENTLEMAN'S FINANCE
GENTLEMAN'S FINANCE
os. Bolesława Śmiałego 11
60 - 682 Poznań
tel. 532 359 270
e-mail: gentlemans.finance@gmail.com
Godziny otwarcia: pon. pt. 10.00 - 16.00 / wt. śr. czw. 10.00 - 17.00